12 kroków Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci Dysfunkcji


W Polsce bardzo prężnie działa wspólnota dwunastokrokowa DDA/DDA. Przechodzenie 12-kroków rozwoju duchowego z psychoterapeutą ma długą tradycje w Stanach Zjednoczonych i staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Kroki można przerabiać z towarzyszem podróży, który nie jest specjalistą (w innych wspólnotach 12-krokowych nazywamy taką osobę sponsorem), metodą warsztatową wewnątrz wspólnoty DDA/DDD oraz z psychoterapeutą.

Dla mnie DDA/DDD jest to pasja, która nie stoi w sprzeczności z byciem psychoterapeutą ale jest to zupełnie odrębne podejście do problemu współuzależnienia niż psychoterapia systemowa. Terapeuta w tym podejściu jest towarzyszem podróży klienta na ścieżce, która zakłada istnieje Siły Wyższej ale to klient definiuje czym ona dla niego jest. Program 12-krokowy zawiera techniki używane przez terapeutów traumy oraz terapeutów rodzinnych oraz czerpie wiedzę z doświadczenia zdrowienia w samopomocowych grupach wsparcia na całym świecie.
12 kroków Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci Dysfunkcji 

Jak program DDA/DDD definiuje problem?

Głównym problemem DDA są błędne przekonania utworzone w dzieciństwie, które spędziliśmy na niekończącej się walce z destrukcyjnymi skutkami alkoholizmu lub inne dysfunkcji rodzinnej. Powstały wtedy mechanizmy obronne, które nie są już skuteczne w dorosłości. Ogarnia nas wszechogarniające poczucie porażki, wstyd, poczucie winy. Jesteśmy uzależnieni od niezdrowego podekscytowania.

Jak postrzegamy nasz cel?


a) chronienie i wspieranie nowoprzyjętych członków wspólnoty w konfrontacji z zaprzeczeniem;

b) pocieszanie tych opłakujących wczesną utratę poczucia bezpieczeństwa, zaufania i miłości,

c) nauczenie umiejętności stawania się swoim własnym rodzicem z delikatnością, humorem, miłością i szacunkiem.

Na czym się skupiamy?


a) WYCHODZENIE Z IZOLACJI (izolacja jest więzieniem ale też schronieniem, nie zdrowiejemy w izolacji, zdrowiejemy w relacji z ludźmi, przez kontakt z ludźmi mamy rany ale tylko w relacji z człowiekiem możemy je zaleczyć)

b) ODCZUWANIE NASZYCH UCZUĆ (nazywanie i wyrażanie uczuć zamiast zamrażania, rozmawiamy o tłumieniu uczuć, racjonalizowaniu, projekcji, stałym negatywnym podekscytowaniu, uczymy się jak wyrażać gniew i akceptować nasz straty)

c) STAWANIE SIĘ SWOIM WŁASNYM RODZICEM (troszczenie się o swoje wewnętrzne dziecko)

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie przebiega praca z 12-krokami DDA/DDD - skontaktuj się ze mną .

Jeżeli chcesz poczytać więcej o wspólnocie - odwiedź stronę po polsku oraz w języku angielskim.